ABSOLUTNY DEBIUTANT PRZECIWNIKIEM PIASTA W MECZU 8. KOLEJKI III LIGI

Ruch Chorzów –  14-krotny mistrz Polski, 3-krotny zdobywca Pucharu Polski, 3. miejsce w klasyfikacji wszech czasów polskiej ekstraklasy; Polonia Bytom – 2-krotny mistrz Polski; ROW Rybnik – 7 sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce: Ślęza Wrocław – 3. miejsce w sezonie 1992/1993 na drugim poziomie rozgrywek; MKS Kluczbork –  6. miejsce w I lidze w sezonie 2009/2010 i Ruch Zdzieszowice – 5. miejsce w II lidze w sezonie 2011/2012. To sukcesy najbardziej utytułowanych zespołów, które  w sezonie 2019/2020 występują w III lidze, w grupie 3. dolnośląsko–lubusko–opolsko–śląskiej. Są też rezerwy kolejnych wielkich polskich klubów: Górnika Zabrze, Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin.

To potentaci, którzy lata świetności mają za sobą, teraz marzą o jak najszybszym powrocie do lig centralnych, a z drugiej strony nasz dzisiejszy przeciwnik LZS Starowice Dolne. Czy wśród kibiców Piasta znajdziemy choć jednego, który wiosną bieżącego roku wiedział o istnieniu klubu z małej, liczącej niespełna 400 mieszkańców wsi z województwa opolskiego. Chyba nie? Klub ze Starowic awans do III ligi uzyskał dość szczęśliwie, ponieważ pierwsze miejsce w IV lidze opolskiej w ubiegłym sezonie wywalczyła drużyna Polonii Głubczyce, która ze względów organizacyjnych, sportowych i finansowych zrezygnowała z awansu.

Dokładna data założenia klubu ze Starowic nie jest znana, ale pikę nożną kopano w tej wsi  z przerwami od pierwszych lat powojennych. Te przerwy były raz dłuższe, innym razem krótsze. W roku 2002 klub na dobre został reaktywowany. Najpierw grał w niższych klasach. W sezonie 20012/2013 wywalczył historyczny awans do IV ligi, Po roku spadł, ale tylko na jeden sezon, a w czerwcu 2019 LZS Starowice Dolne wywalczyły pierwszy raz awans do III ligi. Zobaczmy, jak piłkarze LZS radzili sobie w minionych 10 sezonach. Zastanawiające jest, jak zespół ze Starowic awansował do klasy okręgowej, skoro w sezonie 2011/2012 zajął 5. miejsce w kasie A.

Rzadko zdarza się, aby drużyna w 7 kolejnych spotkaniach nie zdobyła bramki, ale równie rzadko  zdarza się, że zespół, który zamyka tabelę traci tak mało goli – tylko 6. Mniej dały sobie strzelić tylko dwie drużyny.   W dotychczasowych spotkaniach ligowych w LZS Starowice Dolne zagrało 18 zawodników, z których 4 ma za sobą występy w ekstraklasie, w tym trzech w wymiarze symbolicznym.  Oto ekstraklasowcy: Marcin Nowacki (157 meczów i 14 goli) – do niedawna zawodnik Stali Brzeg, Leszek Nowosielski (5 meczów), Konrad Kumor (2 niepełne mecze) i Damian Szydziak (1 mecz).

Dzisiejszy mecz jest bardzo ważny dla obu drużyn. Piast po dwóch porażkach musi wreszcie zacząć punktować. Kiedy, jeśli nie dziś. Szanujemy dzisiejszego przeciwnika.  Liczymy jednak, że zawodnicy, którzy wyjdą na płytę żmigrodzkiego stadionu sprostają zadaniu. Życzymy im i sobie udanego meczu, z dużą liczbą strzelonych goli oraz pełną zdobyczą punktową.