DRUŻYNA MŁODZIKÓW UDZIAŁEM W TURNIEJU W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM ZAKOŃCZYŁA SEZON 2017/2018

W sobotę, 23 czerwca po raz ostatni w sezonie 2017/2018 na boisko wybiegli zawodnicy drużyny młodzików Piasta. Pogoda w pierwszy dzień wakacji nie sprzyjała wypoczynkowi nad wodą, ale nie była przeszkodą do grania w piłkę nożną na powietrzu. W Ostrowie Wlkp. z udziałem 12 drużyn odbył się zorganizowany przez miejscową piłkarską akademię (Football Academy) Turniej SUMMER CUP Mini-Mistrzostwa Świata, w którym wystąpili chłopcy urodzeni w roku 2005 i młodsi. Drużyny występowały w składach 7-zespołowych (bramkarz plus 6 zawodników w polu). Rywalizacja toczyła się w trzech 4-zespołowych grupach w systemie gier „każdy z każdym”, 1×18 minut.  Dla zaakcentowania trwających w Rosji mistrzostw świata drużyny kluby występowały pod nazwami państw.

Składy grup:

Grupa „A”: Piast Żmigród (Anglia), Football Academy II Ostrów Wlkp. (Islandia), Akademia Reissa Ostrów Wlkp. (Holandia) i GKS Trzcinica (Belgia);

Grupa „B”: Gorzyczanka Gorzyce (Portugalia), KUKS Zębców (Francja), Czarni Dobrzyca (Hiszpania) i Football Academy I Ostrów Wlkp. (Polska);

Grupa „C”: Centra Ostrów Wlkp. (Brazylia), Victoria Ostrzeszów (Panama), Barycz Janków Przygodzki (Argentyna) i Astra Krotoszyn (Meksyk).

Wyniki grupowych meczów Piasta:

PiastFootball Academy II Ostrów Wlkp. 4-0, bramki: F. Żur 3 oraz M. Bartkowiak 1;

PiastGKS Trzcinica 1-0, bramka: F. Żur;

Piast – Akademia Reissa Ostrów Wlkp. 2-0, bramki: K. Figura i M. Urbaniak po 1.

Piast dzięki wygraniu 3 meczów – w dodatku bez straty bramki – zajął I miejsce w grupie „A” i wspólnie z siedmioma innymi drużynami awansował do fazy pucharowej turnieju. Niestety w meczu, którego stawką był awans do półfinału nasi chłopcy ulegli 0-2 z pierwszemu zespołowi Football Academy. Porażką 0-2 zakończył również pojedynek „pocieszenia” z Gorzyczanką Gorzyce. Ostatecznie zajęliśmy w turnieju miejsce VII-VIII. Rozegraliśmy w sumie 5 meczów, z których 3 wygraliśmy, a pozostałe 2 przegraliśmy. Bilans bramkowy dodatni: 7 goli strzelonych i 4 stracone.

W wielkim finale Centra Ostrów Wlkp. pokonała po serii rzutów karnych Czarnych Dobrzyca.

Czy start w turnieju mogliśmy zakończyć na wyższym miejscu? Oczywiście – TAK!. W  żadnym z rozegranych meczów (tych przegranych również) nie byliśmy słabsi. Rywale okazali się bardziej skuteczni, po strzałach żmigrodzian piłka niestety nie chciała wpaść do bramki. I rzecz najważniejsza. W Ostrowie Wlkp. wystąpiliśmy w mocno osłabionym składzie. Ani na moment z powodu kontuzji na boisko nie weszli obecni na miejscu dwaj czołowi zawodnicy drużyny: Szymon Ostromecki i Maciej Targoni. Odczuwalna była absencja jeszcze jednego podstawowego gracza. Występując w pełnym składzie z pewnością walczylibyśmy o główne, niezwykle okazałe trofeum, pomimo że wśród czołowych drużyn byliśmy najmłodsi.

W Ostrowie Wlkp. bardzo dobrze zagrał Maciej Łukawy. Na wyróżnienie zasłużył debiutujący w roli kapitana zespołu niespełna 11-letni Filip Żur, notabene najlepszy nasz strzelec, autor 4 goli.

W Turnieju SUMMER CUP Piast reprezentowali zawodnicy, których widzimy na zamieszczonym poniżej zdjęciu z maskotką Football Academy

Stoją od lewej: Marek Mosiek (rok ur. 2006), Maciej Łukawy (2006), Sebastian Ulidowski (2006), Maciej Targoni (2006), Filip Cieśla (2006), Michał Bartkowiak (2005) i Dominik Mądry (2006). Siedzą od lewej: , Szymon Ostromecki (2006), Filip Żur (2007), Michał Urbaniak (2007) i Kamil Figura (2007).

Strzelcy bramek dla Piasta, od lewej: K. Figura, F. Żur i M. Bartkowiak. Na fotografii brakuje M. Urbaniaka. Zobaczmy, jaka jest różnica wzrostu między Michałem, a o dwa lata młodszymi Kamilem i Filipem.

Mecze i treningi skończyły się. W najbliższą sobotę w godzinach popołudniowych na stadionie odbędzie się ostatni akt – podsumowanie sezonu 2017/2018, na którym najlepsi zawodnicy otrzymają drobne upominki. Obecność piłkarzy, ich rodziców, dziadków i rodzeństwa mile widziana.