EFEKTOWNY FINAŁ PUCHARU POLSKI W ŻMIGRODZIE

05.06.2019: To było prawdziwe piłkarskie widowsiko, które do rozstrzygnięcia potrzebowało konkursu rzutów karnych. Ostatecznie Zagłębie II Lubin wygrało z Piastem w Żmigrodzie i zdobyło Wojewódzki Puchar Polski. Spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem, a na trybunach zasiadło blisko 1000 widzów!

 Na ten mecz żmigrodzianie czekali z niezwykłą niecierpliwością. Po raz pierwszy w historii Żmigród był gospodarzem Wojewódzkiego Finału Pucharu Polski, a miejscowy Piast po raz pierwszy walczył o to trofeum. Nic więc dziwnego, że całe to widowisko miało swoją wyjątkowa oprawę, o którą zadbał Zarząd Klubu z Prezesem Rafałem Zagórskim na czele – To, że Wojewódzki Finał był rozgrywany na naszym stadionie i na dodatek nasz zespół w nim występował, było wystarczającą motywacją do zwiększonego działania. Zależało nam, aby ten dzień, ten mecz na zawsze pozostał w naszej pamięci i myślę, że tak też będzie – mówi główny sternik Piasta Rafał Zagórski. 

Stadion prezentował się wyjątkowo

Rzeczywiście w tym dniu żmigrodzki stadion prezentował się wyjątkowo, a wszystko za sprawą technicznej oprawy, licznie przybyłej widowni i znanych osobistości z wielkiego “świata piłkarskiego”. Wśród zaproszonych gości byli m.in. były reprezentant Polski Michał Żewłakow, czy wiceprezes PZPN i Prezes DZPN Andrzej Padewski. Na takim wyjątkowym spotkaniu nie mogło zabraknąć Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego i Starosty Powiatu Trzebnickiego Małgorzaty Matusiak. 

A jak wyglądał sam mecz? 

Najpierw wszyscy razem odśpiewali Hymn Polski, a następnie oba zespoły rozpoczęły walkę o główne trofeum. Pierwsza połowa spotkania należała do gospodarzy, którzy kilkukrotnie stworzyli sobie sytuacje strzeleckie. Dwukrotnie bliski zdobycia gola był Michał Koźlik, groźne strzały oddali też Maciej Badel, Szymon Sołtyński i Szymon Stasik. Lubinianie bramce Mateusza Filipowiaka zagrozili dwukrotnie, kiedy to piłka po strzale głową Błażej Czubana otarła poprzeczkę bramki miejscowych. Kilka minut wcześniej ten sam piłkarz w pojedynku sam na sam z bramkarzem Piasta przestrzelił. W 45 minucie gry przy linii bocznej boiska w walce o piłkę Marcin Gołębiowski kopnął w twarz leżącego Macieja Badela. Momentalnie “zakotłowało się” się wokół zawodników, ale prowadzący zawody arbiter główny Damian Sylwestrzak wyczekał chwilę, uspokoił “towarzystwo”, po czym ukarał czerwona kartą lubińskiego zawodnika. Od tego momentu gospodarze grali z przewagą personalną. 

Po zmianie stron podopieczni trenera Ediego Andradiny dalej dążyli do zdobycia bramki. Dwukrotnie bardzo mocno strzelał Mateusz Jaros, ale za każdym razem bramkarz lubinian zwycięsko wychodził z opresji. Bliski zdobycia gola był również Cezary Kępczyński, ale piłka po jego uderzeniu poszybowała tuż nad poprzeczką. Ze strony lubinian mocnym strzałem z 20 metrów popisał się Eryk Sobków, ale strzelił prosto w bramkarza Piasta. W 71 minucie gry lubiński obrońca sfaulował we własnym polu karnym Cezarego Kępczyńskiego i arbiter bez wahania wskazał na rzut karny. Egzekutorem “jedenastki” był Grzegorz Mazurek, którego strzał wybronił goalkiper Zagłębia, podobnie jak dobitkę Szymona Stasika i na tablicy świetlnej nadal widniał wynik remisowy. Do końca spotkania wynik już się nie zmienił, tym samym liczna widownia doczekała się konkursu rzutów karnych. 

Jak się okazało w tym elemencie gry lepsi okazali się zawodnicy Zagłębia i to właśnie oni wywalczyli Dolnoślaski Puchar Polski, czek na 40 00 złotych od PZPN i przepustkę do rozgrywek na szczeblu centralnym. Podłamanym taką sytuacją zawodnikom Piasta pozostał puchar pocieszenia oraz czek na 10 000 złotych. W uroczystej dekoracji obu ekip udział wzięli Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski, Starosta Powiatu Trzebnickiego Małgorzata Matusiak, Prezes DZPN Andrzej Padewski, Prezes Piasta Żmigród i Prezes Zagłębia Lubin Mateusz Dróżdż. Na koniec wydarzenia piłkarze Piasta Żmigród zrobili sobie pamiątkową fotografię ze swoimi kibicami – Dziękuje za walkę swoim piłkarzom i gratuluje Zagłębiu Lubin. Państwu z kolei gwarantuję, że nie będziemy musieli znów czekać 7latna finał Regionalnego Pucharu Polski z udziałem Piasta Żmigród. Dołożymy wszelkich starań, aby za rok lub dwa sięgnąć po to trofeum – zadeklarował prezes Piasta Rafał Zagórski.

Piast Żmigród – Zagłębie II Lubin 0-0 rz.k. 3-5

Żółte kartk: Bogacz (Zagłębie).

Czerwona kartka: Gołębiowski (45 kopnięcie rywala).

Sędziował: Damian Sylwestrzak (DZPN).

Widzów: 950.

Piast Żmigród: Mateusz Filipowiak – Patryk Gołebiewski, Filip Kendzia, Michał Koźlik, Maciej Badel, Szymon Rusiecki (75 Paweł Kohut), Mateusz Jaros, Szymon Sołtyński (87 Eryk Moryson), Cezary Kępczyński, Szymon Stasik, Grzegorz Mazurek. Trener: Edi Andradina.

Zagłębie II Lubin: Szymon Czajor – Maciej Warpas, Kamil Kruk, Damian Kasprzak, Michał Bogacz (91 Jakub Sypek), Łukasz Soszyński, Marcin Gołębiowski, Daminik Więcek (70 Bartosz Białek), Błażej Czuban (46 Eryk Sobków), Daniel Dudziński (46 Adam Borkowski), Karol Żmijewski. Trener: Adam Buczek.