JUNIORZY DZIŚ ZACZYNAJĄ WIELKIE GRANIE

            Już tylko godziny dzielą nas od historycznego wydarzenia. O godzinie 12.00 na głównej arenie piłkarskiej Żmigrodu rozpocznie się mecz Piast Żmigród – FC Wrocław Academy, który zainauguruje sezon 2019/2020 w I Wojewódzkiej (Dolnośląskiej) Lidze Juniorów. Naprzeciwko siebie staną kluby, jakby z innych piłkarskich światów, jeśli po uwagę weźmiemy wyłącznie rozgrywki juniorskie. Pod względem osiągnięć sportowych FC Academy to druga (po Śląsku) piłkarska siła Wrocławia. Ich zespół do lat 19 w Lidze Wojewódzkiej gra – można rzecz – od „zawsze”, a w sezonie 2015/2016 bardzo mocno namieszał w Centralnej Lidze Juniorów (gr. Zachodnia) zajmując w końcowej klasyfikacji wysokie 4. miejsce. Rok później wrocławianie niestety opuścili szeregi CLJ i od tamtego czasu zadawalają się wyłącznie rywalizacją z zespołami z Dolnego Śląska.

            Juniorzy Piasta choć na najwyższym szczeblu wojewódzkich rozgrywek wystąpią po raz pierwszy, to nie boją się żadnego rywala. Jeśli nowy trener, Paweł Tronina będzie miał do dyspozycji  najlepszych zawodników, to z utrzymaniem nie powinno być problemu, tym bardziej, że z zespołu, który w poprzednim sezonie w „okręgówce” prowadził Dominik Piotrowski ubyli tylko bramkarze: Michał Krawczyszyn skończył wiek juniorski, a Dawid Konopka przeniósł się do Zagłębia Lubin.

            Poniżej jeszcze raz prezentujemy skład drużyny z środowego spotkania z seniorami Orli Korzeńsko.

Wyjściowa „11”: Kacper Czapran – Piotr Robak, Kamil Rękas, Kacper Krawczyszyn, Szymon Jędrkowiak – Jakub Duczemiński, Miłosz Krawczyk – Hubert Rupociński, Olaf Eliasz, Maciej Świątek – Michał Kostrzewa.

Ponadto grali: Patryk Kubis, Maksymilian Łakomy, Hubert Nelec, Piotr Puszko, Maksymilian Samol, Hubert Wojtkowiak.

Zawodnicy, którzy z różnych powodów nie wystąpili: Maciej Turek (bramkarz) oraz Kamil Kabza, Jakub Kamiński, Patryk Łukaszewski, Hamlet Mkrtchyan, Kacper Sosnowski i Krzysztof Wiktorowicz.  

            Ciekawi jesteśmy, których piłkarzy desygnuje dzisiaj do gry trener Paweł Tronina. Na pewno nie Patryka Łukaszewskiego, który wystąpił we wczorajszym meczu z ROW-em Rybnik. Żeby się dowidzieć, koniecznie trzeba przyjść na stadion na godzinę 12.00. Zatem do zobaczenia.

ŁYK HISTORII

            W czerwcu cieszyliśmy się z awansu do Ligi Wojewódzkiej, a 49 lat wcześniej, w roku 1970 drużyna juniorów szkolona przez Tadeusza Cichockiego przebojem wdarła się do Ligi Okręgowej. Wówczas było to wydarzenie dużej rangi. Poniżej prezentujemy zdjęcie z tamtego okresu. Osiem osób niestety już nie żyje, ale są też takie, które dziś są obecne na każdym meczu.

Drużyna juniorów MLKS Piast przed ostatnim meczem sezonu 1969/1970, który zakończył się awansem do Ligi Okręgowej

W górnym rzędzie od lewej: Jan Sułkowski, Zbigniew Cisło, Zdzisław Ospa, Stanisław Babinowski, Bogusław Nowak, Jan Jeżewski, Marian Frączyk (kibic), trener Tadeusz Cichocki, Janusz Kaźmierczak, Henryk Dorabiała (członek zarządu) i Zbigniew Wajer. W rzędzie dolnym od lewej: Zygmunt Borowiecki, Ryszard Szyszka, Adam Piasecki i Zbigniew Pruchnik.