ŁUKASZ SURMA POPROWADZI PIASTA

559 rozegranych spotkań w Ekstraklasie – to mówi samo za siebie. W Piaście Żmigród zakończył się długi i intensywny proces poszukiwania nowego trenera, a został nim Łukasz Surma.

Nazwiska naszego nowego szkoleniowca kibicom piłki nożnej w naszym kraju nie trzeba chyba przedstawiać. Łukasz Surma jak już wspomnieliśmy jest rekordzistą pod względem ilości rozegranych meczów na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce z 559 spotkaniami na koncie. Surma w Ekstraklasie zadebiutował  27 lipca 1996 w barwach Wisły Kraków. Miał wówczas 19 lat i 29 dni. Podczas swojej kariery w profesjonalnej piłce, zakończonej w 2017 roku reprezentował takie kluby jak Wisła Kraków (70 występów), Ruch Chorzów (261 występów), Legia Warszawa (123 występy), Lechia Gdańsk (125 występów). Dzięki tak bogatemu CV Surma ma na swoim koncie jeszcze jeden rekord. Jest on pierwszym zawodnikiem w historii Ekstraklasy, który rozegrał przynajmniej sto meczów ligowych w trzech różnych klubach. Oprócz polskich drużyn bronił on również barw izraelskiego Maccabi Hajfa i Bene Sachnin, a także austriackiej Admiry Wacker Mödling.

Surma jest również 5-krotnym reprezentantem Polski, w której występował w latach 2002-2003. Po zakończeniu kariery w profesjonalnej piłce, pochodzący z Krakowa szkoleniowiec został grającym trenerem IV-ligowej Watry Białka Tatrzańska, z której latem 2019 roku przeniósł się do III ligowej Soły Oświęcim. Borykający się wtedy z poważnymi problemami kadrowymi i finansowymi klub zdołał się utrzymać w lidze pod jego wodzą, a sam Surma został zauważony przez kluby z wyższych szczebli, dzięki czemu trafił do II-ligowej Garbarni Kraków. W zespole ze stolicy Małopolski 43-latek spędził 2 sezony. Oba sezony Garbarnia kończyła na 7. miejscu dosłownie ocierając się o miejsce zapewniające udział w barażach o I ligę. Surma prowadził “Brązowych” w 73 oficjalnych meczach, w tym 70 ligowych (bilans: 28 zwycięstw, 18 remisów, 24 porażki). Podczas przygody z Garbarnią zdobył on również licencję trenerską UEFA PRO.

Nowy szkoleniowiec Piasta związał się z naszym klubem umową do końca sezonu z opcją przedłużenia o rok, a swoją pracę rozpocznie od 1 stycznia. Asystentem pierwszego trenera do spraw przygotowania motorycznego został Paweł Kaim posiadajacy uprawnienia UEFA A. W sztabie trenerskim pozostanie również grający zawodnik Mateusz Żytko, który pełnić będzie rolę analityka.

Fot. FotoPyK/Newspix