MŁODZIKI NA TURNIEJU EKSTRA TALENT W LUBINIE, KACPER TARGONI NAJLEPSZY W BIEGU WAHADŁOWYM

Ekstraklasa SA jest spółką akcyjną, której głównym zadaniem jest prowadzenie ligowych rozgrywek o mistrzostwo Polski w najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli w ekstraklasie i zarządzanie nimi. Ekstraklasa podejmuje również inne zadania. W wczoraj (29 września) zakończyła się druga edycja wspólnego projektu Fundacji Ekstraklasy oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki –  EKSTRA TALENT. Przez cały wrzesień we wszystkich klubach Ekstraklasy odbywały się turnieje drużyn U-12 (dla chłopców urodzonych w roku 2006 i młodszych), połączone z testami sprawności fizycznej. Odbyły się następujące próby: zwis na drążku, bieg wahadłowy 10×5 m oraz bieg wytrzymałościowy (Beep Test). Wyniki trafią do Narodowej Bazy Talentów, prowadzonej przez Ministerstwo  Sportu i Turystyki.

W mocno obsadzonym turnieju, który odbył się w miniony czwartek (28 września) na wypasionych obiektach Akademii Piłkarskiej Zagłębia Lubin zagrało 16 zaproszonych zespołów, a wśród nich nasz Piast Żmigród. Drużyny występowały w składach 7-osobowych, rywalizacja toczyła się na 4 boiskach w czterech 4-zespołowych grupach. Czas gry wynosił 1×15 min. W fazie grupowej obowiązywał system każdy z każdym, a później pucharowy.

Zespół młodzików Piasta Żmigród na turnieju U-12 w Lubinie zagrał w składzie

Stoją od lewej: Maciej Łukawy, Kacper Targoni, Gracjan Barabach, Szymon Kabza, Sebastian Ulidowski, Szymon Ostromecki, Filip Żur, Kamil Figura, Maciej Targoni, Rafał Żemło i Filip Cieśla.

Zespół Piasta zagrał w grupie I, uzyskując następujące wyniki:

PiastZagłębie I Lubin 0-1

Piast – Amico Lubin 1-0; bramka S. Kabza

Piast – Olympic Wrocław 2-1; bramki: F. Żur 2

 BILANS GIER ELIMINACYJNYCH: 3 mecze: 2 zwycięstwa i 1 porażka, bramki: 3-2

Kolejność w grupie I „żmigrodzkiej”:

  1. Zagłębie I Lubin
  2. PIAST ŻMIGRÓD
  3. Amico Lubin
  4. Olympic Wrocław

W meczu 1/4 finału przeciwnikiem żmigrodzian była drużyna Górnika Wałbrzych, która okazała się najlepsza w grupie II. Spotkanie Piast – Górnik zakończyło się zasłużoną wygraną wałbrzyszan 4-0. Lepsi wygrali, ale wynik mógł być bardziej korzystny, gdyby nasi chłopcy wykazali się lepszą skutecznością. Dotarcie do fazy pucharowej dało nam 5-8. miejsce w ostatecznej klasyfikacji, choć wynik w tego typu turniejach nie jest najważniejszy. Cieszymy się, że nasza drużyna mogła zagrać w najważniejszym turnieju organizowanym przez spółkę Ekstraklasa SA.

Końcowa kolejność turnieju EKSTRA TALENT

  1. Zawisza Bydgoszcz
  2. Górnik Wałbrzych
  3. Zagłębie I Lubin
  4. Ślęza Wrocław

Miejsca 5-8.

              Piast Żmigród, AP Falubaz Zielona Góra, UKP Falubaz Zielona Góra, Zagłębie III Lubin

Miejsca 9-12.

Amico Lubin, Miedź Legnica, KS Polkowice, Chrobry Głogów

Miejsca 13-16.

Olympic Wrocław, Pogoń Świerzawa, Odra Ścinawa, Zagłębie II Lubin.

I jeszcze kilka zdań na temat testów. Z informacji przekazanych przez spikera dowiedzieliśmy się, że uzyskano wiele wartościowych wyników. W próbie na drążku ustanowiono nieoficjalny rekord Polski piłkarzy w kategorii 11-latków (ok. 1:30 min.). W progresywnym Beep Teście zwycięzca  przebieg ponad sto razy odcinek 20 m. Dla nas najbardziej udany okazał się bieg wahadłowy 10×5 m. Świetnie zaprezentowali się Maciej Łukawy oraz Kacper Targoni. Kacper z czasem poniżej 19 sek. ku naszej radości i też zaskoczeniu okazał się najlepszy w stawce ponad 150 zawodników. Okolicznościową statuetkę otrzymał z rąk Jacka Bednarza byłego zawodnika m.in. Ruchu Chorzów, Legii Warszawa, Pogoni Szczecin oraz reprezentacji Polski. Pan Jacek ponadto wręczył na ręce kapitana  Piasta – Szymona Ostromeckiego puchar dla drużyny za udział w turnieju, a dla wszystkich zawodników certyfikaty. My – jak to zwyczajowo bywa – odwdzięczyliśmy się skromnym okolicznościowym proporczykiem naszego klubu.

 Kacper Targoni – mistrz biegu wahadłowego 10×5 m

Piast Żmigród z tytułu udziału drużyny na turnieju w Lubinie nie poniósł żadnych kosztów. Na wysokości zadania po raz kolejny stanęli rodzice zawodników, którzy w całości sfinansowali wyjazd. Bardzo dziękujemy za miły gest !!!