PIERWSZA PORAŻKA MŁODZIKÓW PIASTA W MECZU MISTRZOWSKIM

W sobotę 27 kwietnia 2019 roku w meczu kończącym pierwszą rundę rozgrywek Wrocławskiej II Ligi Okręgowej zespół młodzików Piasta przegrał niespodziewanie we Wrocławiu z Forzą 1-4. Porażka przyszła w najmniej oczekiwanym momencie – z zespołem niżej notowanym od nas. Do straty w pierwszej bramki, a było to tuż przed gwizdkiem sędziego na przerwę, zdecydowana przewaga należała do naszej drużyny. Na prowadzenie wyszliśmy bardzo szybko, bo już 7 minucie za sprawą Szymona Ostromeckiego, który popisał się technicznym uderzeniem po rzucie rożnym egzekwowanym przez Kamila Figurę. Minutę później powinniśmy podwyższyć prowadzenie na 2-0. Ponownie na listę strzelców mógł wpisać się Ostromecki. Nie były to jedyne sytuacje bramkowe Piasta w pierwszych dziesięciu minutach gry. Przy wyniku bezbramkowym gola mógł strzelić Maciej Targoni, który próbował przelobować wychodzącego z bramki golkipera Forzy. Zabrakło precyzji. Na drugą połowę wyszliśmy z mocnym postanowieniem wywiezienia z Wrocławia 3 punktów. Nie udało się. Bardzo szybko zostaliśmy dwukrotnie skarceni. Na prowadzenie gospodarzy w 31 minucie wyprowadził Maksymilian Wierzbiński, dla którego był to drugi gol w meczu. Sześć minut później było już 3-1 dla Forzy po strzale Jana Tesyny z rzutu wolnego. Kiedy w 47 minucie Mateusz Masłowski uzyskał czwartą bramkę dla wrocławian – losy meczu zostały praktycznie rozstrzygnięte. Próbowaliśmy jeszcze zmniejszyć rozmiary porażki. Przeważaliśmy. Tuż przed końcem meczu mieliśmy trzy bardzo dobre okazje (Targoni, Figura i Natalia Witkowska). Cóż z tego. Pozostaliśmy przy jednym golu. Pierwsza porażka stała się faktem. Trzeba wyciągnąć z niej wnioski i z nadzieją oczekiwać kolejnych meczów mistrzowskich.

Na zdjęciu zawodnicy Piasta Żmigród, który wystąpili w meczu z Forzą Wrocław

Stoją od lewej, pierwszy skład: M. Mosiek, F. Żur, S. Ostromecki, M. Targoni, D. Mądry, F. Cieśla, K. Figura, M. Łukawy i S. Ulidowski.  W klęku od lewej:  P. Gałek, M. Czamara, T. Filiński, N. Witkowska i B. Pulut.

Forza Wrocław (śr. wieku 12,83) – Piast Żmigród (śr. wieku 12,54)  4-1 (1-1)

Skład Piasta: 1. Marek Mosiek (2006) – 11. Filip Cieśla (2006), 2. Szymon Ostromecki (2006) – kapitan zespołu, 6. Sebastian Ulidowski (2006), 16 Dominik Mądry (2006)  –  7. Filip Żur (2007), 10. Maciej Łukawy (2006), 14. Kamil Figura (2007) – 4. Maciej Targoni (2006). Rezerwowi: 12. Maciej Czamara (2007), 22. Błażej Pulut (2006) – nie grał, 3. Piotr Gałek (2006), 8. Tomasz Filiński (2008) i 15. Natalia Witkowska (2007).

Skład Forzy: Wojciech Bielawski– Jan Tesyna, Maksymilian Wierzbiński, Aquiles Monagas, Wojciech Sojka, Mikołaj Kosowski, Mateusz Masłowski, Mateusz Borucki, Mikołaj IzdebskiGelczuk oraz Miłosz Kruszyński, Wojciech Sitek, Michał Korczyński. Trener Patryk Żurek.

0-1 Szymon Ostromecki, asysta Kamil Figura – 7 min,

1-1 Maksymilian Wierzbiński – 30 min,

2-1 Maksymilian Wierzbiński – 31 min,

3-1                    Jan Tesyna – 36 min,

4-1                    Mateusz Masłowski – 47 min.

Sędzia: Mariusz Domaszewicz.

Strzelec jedynej bramki dla Piasta Szymon Ostromecki

Podsumowanie i zapowiedź

Zakończyła się bardzo długa, trwająca od 30 maja 2018 roku seria  meczów mistrzowskich drużyny młodzików Piasta ze zdobyczą punktową. Licznik zatrzymał się na 22 meczach bez porażki. Strata punktów oczywiście boli, ale nie ma co martwić się na wyrost. We Wrocławiu byliśmy zespołem lepszym, zespołem, który wypracował sobie zdecydowanie więcej sytuacji podbramkowych. Przegraliśmy, ponieważ zawodnicy Forzy strzelili więcej goli, a ta pozycja w meczowej statystyce jest najważniejsza. Graczom Piasta nie można odmówić ambicji. Do ostatniej minuty gry starali się zmienić niekorzystny wynik. Jeśli można kogokolwiek winić, to tylko trenera Jana Fedynę, który nie dorównał swoim młodszym kolegom prowadzącym zespoły seniorów (Edi Andradina), juniorów (Dominik Piotrowski) i trampkarzy (Przemysław Wawrzyniak). Wszystkie w miniony weekend zdobyły w meczach mistrzowskich komplet punktów. Pomimo porażki żmigrodzianie w dalszym ciągu znajdują się na czele ligowej tabeli, ponieważ wygrali (3-1) ze Ślęzą Wrocław, tj. z zespołem z taką samą liczbą punktów, natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę bilans bramkowy ze wszystkich spotkań, to pierwsze miejsce należy się wrocławianom.

Pierwsza część sezonu dobiegła końca. Teraz czas na rewanże. W najbliższą sobotę, 4 maja Piast zagra na wyjeździe z AP II Oleśnica. Początek spotkania o godzinie 12.00. W pierwszym spotkaniu, które odbyło się 16 marca w Żmigródku Piast pokonał AP II 7-2. Bramki dla żmigrodzian strzelili wówczas: Kamil Figura 2, Maciej Targoni 2, Filip Żur  2 i Maciej Łukawy, natomiast dla oleśniczan: Mateusz Biernat i Michał Wiśniewski.

Na rozpamiętywanie porażki z Forzą zawodnicy Piasta nie mieli czasu. Nazajutrz, w niedzielę 28 kwietnia rankiem wyruszyli do Berlina na mecz 2. Bundesligi: Union Berlin – HSV Hamburg. Wygrali gospodarze 2-0. Wyjazd był bardzo udany, ale o tym nieco więcej w osobnym materiale.