POUCZAJĄCA LEKCJA, KOLEJNE DOŚWIADCZENIE ORLIKÓW

Minionej soboty (4 marca) drużyna orlików U-11 Piasta uczestniczyła w Ogólnopolskim Turnieju Halowym OLYMPIC TROPHY, który odbył się w największym krytym obiekcie piłkarskim na Dolnym Śląsku „OLIMPIJSKI FC”. Popularny „balon” z pięcioma boiskami 40×20 m mieści się na terenie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Bez cienia przesady możemy stwierdzić, że w tak mocno obsadzonym zawodach żmigrodzianie jeszcze nie grali. Turniej zorganizowano dla dwóch roczników – 2005 i 2006, w każdym dla 12 zespołów. Żmigrodzianie zagrali w kategorii młodszej.  System rozgrywek: podział drużyn na dwie 6-zespołowe grupy, mecze każdy z każdym, czas gry 1×14 min., bramki 5×2 m, składy pięcioosobowe (bramkarz plus 4 zawodników w polu). Trzy najlepsze zespoły z obu grup awansowały do Ligi Mistrzów, drużyny z miejsc 4-6 musiały zadowolić się grą w Lidze Europy.

Wyniki meczów eliminacyjnych Piasta:

PiastAP (Akademia Piłkarska) Oleśnica 1-3; bramka: S. Ostromecki.

PiastZagłębie Lubin 2-5; bramki: S. Kabza i S. Ostromecki po 1.

Piast – DAP (Dziecięca Akademia Piłkarska) Dębica 3-1; bramki: G. Barabach 2 i S. Ostromecki 1.

Piast – Varsovia Warszawa 2-5; bramki: F. Cieśla i K. Targoni po 1.

Piast – Olympic Wrocław 1-2; bramka: F. Żur.

BILANS GIER ELIMINACYJNYCH: 5 meczów: 1 zwycięstwo i 4 porażki, bramki: 9-16.

Kolejność w grupie I „żmigrodzkiej”:

 1. Olympic Wrocław
 2. Zagłębie Lubin
 3. AP Oleśnica
 4. Varsovia Warszawa
 5. PIAST ŻMIGRÓD
 6. DAP Dębica

Skład LIGI MISTRZÓW: Olympic Wrocław, Zagłębie Lubin, AP Oleśnica, Chojnik Jelenia Góra, Śląsk Wrocław i AP Reissa Poznań.

Skład LIGI EUROPY: Varsovia Warszawa, Piast Żmigród, DAP Dębica, Miedź Legnica, Parasol Wrocław i AMT (Akademia Młodych Talentów) Żywiec.

Mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy odbyły się tuż po fazie grupowej i krótkiej przerwie obiadowej. Zgodnie z przyjętym regulaminem wyniki spotkań drużyn, które rywalizowały ze sobą w eliminacjach zostały uwzględnione w fazie finałowej, a punkty doliczone do końcowej tabeli.

Wyniki meczów Piasta w Lidze Europy, o miejsca 7-12:

PiastAMT Żywiec 1-4; bramka: S. Walendzik.

Piast – Parasol Wrocław 2-3; bramki: G. Barabach i S. Walendzik po 1.

Piast – Miedź Legnica 2-5; bramki: K. Figura i K. Targoni po 1.

BILANS GIER FINAŁOWYCH: 3 mecze: 3 porażki; bramki: 5-12.

Końcowa kolejność turnieju „OLYMPIC TROPHY” – rocznik 2006

LIGA MISTRZÓW

 1. Śląsk Wrocław
 2. Zagłębie Lubin
 3. AP Reissa Poznań
 4. Olympic Wrocław
 5. Chojnik Jelenia Góra
 6. AP Oleśnica

LIGA EUROPY

 1. (7.) Parasol Wrocław
 2. (8.) Varsovia Warszawa
 3. (9.) Miedź Legnica
 4. (10.) AMT Żywiec
 5. (11.) PIAST ŻMIGRÓD
 6. (12.) DAP Dębica

We Wrocławiu w drużynie Piasta wystąpili zawodnicy, których widzimy w towarzystwie trenera Jana Fedyny na zamieszczonym poniżej zdjęciu.

 

Stoją od lewej: Szymon Walendzik (rok ur. 2006), Filip Żur (2007), Kacper Targoni (2006), Maciej Łukawy (2006), Kamil Figura (2007), Szymon Ostromecki (2006), Szymon Kabza (2007), Filip Cieśla (2006) i Gracjan Barabach (2006).

Podsumowanie turnieju. Przed rozpoczęciem Olympic Trophy spiker zawodów mocno zaakcentował, że wyniki meczów nie są najważniejsze w turniejach dziecięcych. To prawda. Niemniej każdego zawodnika, rodzica, kibica i trenera cieszą przede wszystkim zwycięstwa, najlepiej poparte efektywną i efektowną grą. We Wrocławiu tylko raz nasi chłopcy schodzili z boiska w roli zwycięzców. 7 razy przegrali. Czy na podstawie tych dwóch liczb  turniej Olympic Trophy możemy uznać za nieudany. Absolutnie NIE !!! Żmigrodzianie zaprezentowali się we Wrocławiu dobrze. W żadnym meczu nie byli przysłowiowymi chłopcami do bicia. W każdym stwarzali sobie dogodne sytuacje bramkowe, strzelili 14 goli (najwięcej G. Barabach i S. Ostromecki po 3), a mogło być ich więcej, gdyby wykazali się nieco lepszą skutecznością. Organizatorowi turnieju Akademii Piłkarskiej  Olympic Wrocław bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość gry w turnieju naszpikowanym drużynami liczącymi się nawet na arenie ogólnopolskiej. Byliśmy klubem mającym siedzibę w najmniejszej miejscowości. Wszak Żmigród liczy sobie zaledwie 6500 mieszkańców. O profesjonalnej selekcji zawodników możemy sobie tylko pomarzyć. Choć turniej był dla rocznika 2006, to w naszej 9-osobowej drużynie było aż 3 piłkarzy, którzy urodzili się w roku 2007. Jak zawsze drużynie towarzyszyli dysponujący wolnym czasem rodzice. Dzięki nim Klub nie poniósł kosztów przejazdu do Wrocławia. Dziękujemy im za to, a także za obecność i doping, a panu Ostromeckiemu ponadto za ciężką pracą z kamerą.

Z przyczyn regulaminowych do Wrocławia nie pojechało 13 chłopców. Nie zapominamy o nich, wszyscy są bowiem bardzo potrzebni i na pewno otrzymają szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności piłkarskich. Pierwsza okazja nadarzy się już w najbliższy czwartek, 9 marca. Drużyna orlików o godz. 14.45 uda się do Wołowa, gdzie w hali OSiR rozegra mecz ze swoimi rówieśnikami z tamtejszego klubu MKP Wołów, a w następną sobotę, 18 marca chłopcy z rocznika 2007 i młodsi (jest ich w kadrze orlików w sumie 8) wystąpią w halowym turnieju w Środzie Śląskiej.