
Z jednej strony: GKS Katowice, Górnik Zabrze, Legia Warszawa, Stal Mielec Lech Poznań, Widzew Łódź, Jagiellonia Białystok, Śląsk Wrocław, ŁKS Łódź, Olimpia Poznań, Wisła Kraków, Pogoń Szczecin, GKS Jastrzębie, Górnik Wałbrzych i Szombierki Bytom, a z drugiej: Rokita Brzeg Dolny, PKS Wołów, Lotnik Twardogóra, Barycz Milicz, Czarni Laskowice, Polonia Trzebnica, Iskra Pasikurowice, Barycz Sułów, Bór Oborniki Śląskie, Pogoń Cieszków, Pogoń Wińsko, Orkan Ligota Piękna i Widawa Bierutów, to drużyny, z którymi rywalizowały jedenastki Ruchu Chorzów i Piasta Żmigród w sezonie 1988/1989. Od tamtych wydarzeń minęło 30 lat. Ruch po raz ostatni zdobył wówczas tytuł mistrza Polski, zawodnik tego klubu Krzysztof Warzycha w cuglach wygrał – z dorobkiem 24 bramek – klasyfikację na Najlepszego Strzelca, natomiast Piast grał w klasie „A”, zaliczając dobrą rundę jesienną i beznadziejną wiosenną – 1 wygrana w 13 meczach, 2 remisy i aż 10 porażek. Aż się nie chce wierzyć, gdzie wtedy były oba kluby: Ruch Chorzów na samym szczycie polskiego futbolu, a Piast – daleko, daleko z tyłu, na jego peryferiach.
Dzisiaj (14 sierpnia) o godzinie 17.30 na legendarnym, choć już mocno podstarzałym stadionie przy ulicy Cichej w Chorzowie rozpocznie się mecz o mistrzostwo III ligi Ruch – Piast. Dla klubu z małego 6,5 tysięcznego Żmigrodu, to chwila wyjątkowa w 73-letniej historii. Zagramy z rywalem, który 14-krotnie zdobywał mistrzostwo Polski, 6 razy był wicemistrzem (ostatni raz w roku 2012) i 9 razy kończył rozgrywki na miejscu 3. (po raz ostatni w roku 2014).
W latach 1927-2019 polskiej ekstraklasie (dawniej I lidze) występowały drużyny reprezentujące 82 kluby. W tabeli wszech czasów Ruch zajmuje wysokie 3. miejsce, ustępuje jedynie Legii Warszawa i Wiśle Kraków, a wyprzedza Górnika Zabrze i Lecha Poznań.
Oto pełny dorobek „Niebieskich”:
- 77 sezonów w ekstraklasie,
- 2070 meczów,
- 2428 punktów,
- 3109 bramek strzelonych i 2662 straconych.
Ponadto 3-krotny zdobywca Pucharu Polski i wielokrotny reprezentant naszego kraju w europejskich pucharach. W sezonie 1974/1975 dotarł do ćwierćfinału Pucharu Europy (dziś Ligi Mistrzów), a sezon wcześniej do ćwierćfinału Pucharu UEFA (Pucharu Europy). Wybitnymi zawodnikami klubu z Chorzowa byli między innymi– przed wojną, Ernest Wilimowski, a po wojnie, Gerard Cieślik, czy wspomniany powyżej Krzysztof Warzycha. Historia Ruchu jest niezmiernie bogata, nie sposób streścić ją w kilku zdaniach.
Minione trzy sezony były najtrudniejszymi w całej, datującej się od roku 1920 historii Ruchu. Każdy z nich kończył się bardzo boleśnie – spadkiem do niższej ligi. Zobaczmy, jak sobie radzili chorzowianie w minionych 10 sezonach.

