SPARINGOWO Z OSTROVIĄ

Już jutro (7 lutego) w Żmigrodzie podejmiemy kolejnych gości z Wielkopolski. Tym razem w meczu kontrolnym zmierzymy się z Ostrovią Ostrów Wielkopolski. Początek sparingu o godz. 18:00.

Większość kibiców w Polsce zapytanych o najstarsze kluby piłkarskie w naszym kraju, jednym tchem wymieni Pogoń Lwów czy Cracovię Kraków. Niewielu z nich wie jednak o tym, że zaledwie kilka lat później, bo w roku 1909 w Ostrowie Wielkopolskim powstała właśnie Ostrovia, co dumnie podkreślone jest zawarciem tej daty w herbie oraz nazwie klubu. Był to pierwszy klub w Wielkopolsce, którego członków stanowili wyłącznie Polacy. Po raz pierwszy pod zaborem pruskim doszło do sytuacji, iż statut klubu oraz jego pełna nazwa zostały zapisane w języku polskim. Podkreśleniem patriotycznej symboliki klubu było także przyjęcie biało-czerwonych barw klubowych. Od wiosny 1910 roku, kiedy zamówiono pierwszą partię koszulek w biało-czerwone pasy w berlińskiej firmie Steidel, do dziś obowiązuje taka kolorystyka koszulek.

Największymi sukcesami w historii klubu z Ostrowa są występy na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce w sezonach 1949, 1950, 1990/91 oraz w II Lidze w sezonie 2013/2014, a także dojście do 1/8 Pucharu Polski w sezonie 2014/15, gdzie ostrowianie dopiero po dogrywce ulegli Cracovii.

Ostatnie lata to jednak w Ostrowie czas piłkarskiej posuchy. Ostrovia zaliczyła zjazd z II do V ligi, z której na wyższy poziom rozgrywkowy awansowała dopiero przed rokiem. W 80-tysięcznym mieście od dłuższego czasu priorytetem jest koszykówka i żużel, a futbol zszedł na boczny tor. W obecnym sezonie piłkarze Józefa Klepaka zajmują w tabeli IV ligi wielkopolskiej dopiero 14. miejsce, przegrywając na ten moment rywalizację z innym ostrowskim klubem – Centrą, zajmującą 8. pozycję na półmetku rozgrywek.

Ciekawostką dla naszych kibiców może być fakt, że wiosną 2014 roku w barwach Ostrovii występował kapitan Piasta Szymon Sołtyński i to właśnie po przygodzie z tym klubem przeniósł się do Piasta.

Nasz jutrzejszy rywal ma za sobą 4 mecze kontrolne. Wszystkie z nich Ostrovia rozegrała z drużynami z Dolnego Śląska i zdobyła w nich jak dotąd jedno trafienie. Ostrowianie przegrali kolejno 0:5 ze Śląskiem II Wrocław, 1:9 ze Ślęzą Wrocław, 0:3 z Zenitem Międzybórz i 0:5 z Baryczą Sułów.

Piast Żmigród – Ostrovia Ostrów Wielkopolski

środa, 7 lutego / godz. 18:00 / boisko boczne ze sztuczną nawierzchnią w Żmigrodzie