SUKCESY ORLIKÓW NA TURNIEJACH W OSTROWIE WLKP. I BRZEGU DOLNYM

Bardzo pracowita i pełna pozytywnych sportowych wrażeń była dla orlików Piasta miniona sobota, 17 czerwca. Pomimo bardzo niesprzyjającej aury (zimno i deszczowo) licząca 22 zawodników kadra zespołu podzielona przez trenera na dwie 10-osobowe grupy wzięła udział w dwóch wyjazdowych turniejach – w Brzegu Dolnym i Ostrowie Wielkopolskim. Poniżej krótkie relacje z obu wydarzeń.

II MIEJSCE W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM. Właśnie w tym mieście w deszczową sobotę odbył się turniej SUMMER CUP dla chłopców urodzonych w roku 2006 i młodszych. Wystąpiliśmy  w nim dzięki zaproszeniu prężnie rozwijającej się miejscowej  futbolowej akademii (Football Academy). W Wielkopolsce zagrał zespół starszy, bardziej doświadczony i teoretycznie mocniejszy. Tuż po przyjeździe poznaliśmy 8 zespołów, w większości reprezentujących znane na mapie piłkarskiej kluby. Ponieważ w turnieju obowiązywał system gier „każdy z każdym” zagraliśmy osiem 12-minutowych meczów. Rywalizacja toczyła się na dwóch boiskach: pierwsze, to tradycyjny orlik (ale o innej nawierzchni), a drugie trawiaste. Nasza drużyna występowała wyłącznie na płycie trawiastej. Rozegrano w sumie 36 meczów. Dopiero na ceremonii wręczenia nagród okazało się, kto zwyciężył i zdobył główne trofeum. Niezwykle okazały puchar powędrował do kapitana Górnika I Konin. Koninianie wygrali 7 meczów, przy jednym remisie (z Piastem !). A jak wypadł Piast ? Lapidarnie mówiąc dobrze, ba bardzo dobrze, o czym świadczą wyniki:

PiastFootball Academy II Ostrów Wlkp. 2-1, bramki: G. Barabach i K. Figura po 1.

PiastGórnik II Konin 1-0, bramka: M. Targoni.

Piast – Roskowianka Raszków 2-0, bramki: G. Barabach 2.

Piast – Górnik I Konin 1-1, bramka: G. Barabach

Piast – KKS Kalisz 5-1, bramki: K. Targoni 4 oraz S. Kabza 1

Piast – Centra Ostrów Wlkp. 2-0, bramki: G. Barabach i K. Targoni po 1.

Piast – Śląsk Wrocław 5-1, bramki: G. Barabach, K. Barabach, K. Figura, S. Kabza i K. Targoni po 1.

Piast – Football Academy I Ostrów Wlkp. 5-0, bramki: K. Targoni 3 oraz K. Barabach i M. Łukawy po 1.

Końcowa tabela

LP.DrużynaMeczePunkty BramkiWygraneRemisyPorażki
     1.Górnik I Konin82231-4710
     2.           PIAST ŻMIGRÓD82223-4710
     3.Śląsk Wrocław81518-16
     4.FA I Ostrów Wlkp.8129-16
     5.Centra Ostrów Wlkp.8117-7
     6.KKS Kalisz8810-14
     7.FA II Ostrów Wlkp.867-17
     8.Górnik II Konin856-17
     9.Roskowianka Raszków802-18

Żmigrodzianie okazali się „czarnym koniem” turnieju. Nikt nie liczył, że mogą tak mocno „namieszać”. Odległy na pozór cel był na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”. Niezmiernie rzadko zdarza się nie być najlepszym mając tak imponujące statystyki (7 wygranych i 1 remis w 8 grach). Górnik I Konin okazał się lepszy w jednym, ale jakże ważnym elemencie sztuki piłkarskiej, po prostu strzelił więcej goli. W klasyfikacji zespołowej zdobyliśmy srebrne medale. Na sukces, który przerósł nasze oczekiwania zapracowali wszyscy zawodnicy, których widzimy poniżej na zdjęciu W obronie niezawodni byli Szymek Ostromecki i Maciej Targoni. W bocznych sektorach świetnie radzili sobie Filip Żur, Kamil Figura, Maciej Łukawy i Szymon Kabza. Dobrze rozdzielał piłki i celnie strzelał Gracjan Barabach, od którego gorszym nie chciał być 3 lata młodszy brat Kacper. Ale nie oni zostali docenieni przez organizatorów. Kacper Targoni został Najlepszym Zawodnikiem, natomiast Filip Cieśla Najlepszym Bramkarzem Turnieju.  Dla Kacpra nie było to pierwsze wyróżnienie, natomiast w przypadku Filipa już tak, ponieważ był to dla niego okazjonalny występ na pozycji bramkarza. W historii piłki nożnej znane są przykłady wybitnych bramkarzy, którzy rozpoczynali swoją przygodę z bronieniem zupełnie przypadkowo. Może Filip powiększy to grono ?

Stoją od lewej: Maciej Łukawy (rok ur. 2006), Kamil Figura (2007), Filip Cieśla (2006), Kacper Targoni (2006), Kacper Barabach (2009), Szymon Kabza (2007), Filip Żur (2007), Szymon Ostromecki (2006) – kapitan zespołu, Maciej Targoni (2006) i Gracjan Barabach (2006).

Filip Cieśla (z lewej) i Kacper Targoni ze statuetkami dla  Najlepszego Bramkarza i Najlepszego Zawodnika

                TURNIEJ DZPN W BRZEGU DOLNYM. Po raz ostatni w sezonie 2016/2017 Brzeg Dolny, a ściślej miejscowa Akademia Piłkarska była organizatorem turnieju orlików U-11 pod merytorycznym patronatem Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Tym razem z wiadomej przyczyny (turniej w Ostrowie Wlkp.) do gry wystawiliśmy tylko jeden mniej zaprawiony w piłkarskich bojach zespół, którym opiekowali się panowie Marcin Urbaniak i Tomasz Ulidowski. Tradycyjnie organizator dokonał podziału zespołów na grupy. Piast zagrał w 4-zespołowej grupie z drużynami średniozaawansowanymi pod względem umiejętności piłkarskich. Wiadomo nie od dziś, że w turniejach związkowych nie sporządza się końcowych klasyfikacji. Liczy się gra i tylko gra, choć każdy zespół wychodzi na boisko z myślą pokonania rywala, ale nie za wszelką cenę. Chłopcy mają grać bez presji i cieszyć się z każdego dobrego podania, dryblingu, strzału, gola, czy też udanej interwencji

Wyniki meczów i strzelcy bramek dla Piasta:

PiastAkademia Piłkarska II (AP) Brzeg Dolny 4-0, bramki: M. Główka i J. Widerski po 2.

PiastUKS Borek Strzeliński 7-0, bramki: S. Walendzik i J. Widerski po 3 oraz D. Mądry 1.

PiastUKS Orliki Gmina Miękinia 3-3, bramki: S. Walendzik 2 oraz J. Widerski 1.

W Brzegu Dolnym zagrali: Maciej Rabij (rocznik 2008), Bartosz Łusiarczyk (2006), Michał Główka (2006), Dominik Mądry (2006), Sebastian Ulidowski (2006) – kapitan zespołu, Michał Urbaniak (2007), Jakub Rabij (2007), Szymon Walendzik (2006), Jakub Widerski (2007) i Rafał Żemło (2006).

Krótkie podsumowanie dwóch turniejów:

W sobotę aura wyjątkowo nie sprzyjała grze, a nam udało się zestawić dwie drużyny, które wystąpiły w tym samym czasie z dużymi sukcesami w dwóch turniejach w miejscowościach oddalonych od siebie o ponad 100 km. Nie zapominajmy jednak, że w piłkę grały dzieci. Dzisiaj wygrywały, a jutro może być dużo gorzej. Cel nadrzędny  jest jasny – jak najwięcej chłopców ma zaistnieć w dorosłej, czyli seniorskiej piłce. W Brzegu Dolnym wystąpili chłopcy, którzy mogą trafić do pierwszego składu. Droga wiedzie przez systematyczny udział w treningach. I jeszcze aspekt niepiłkarski, za to bardzo ważny. Po raz kolejny nie zawiedli rodzice. To dzięki nim w całości sfinansowano wyjazd do Ostrowa Wlkp. W roli kierowcy (zawodowego) zupełnie bezinteresownie wystąpił pan Ryszard Nowak (dziadek Kamila Figury). Mecze nagrywała (w nieznośnych warunkach) niemal nowicjuszka w  tej roli pani Iwona Ostromecka. Nie zawiedli panowie Marcin Urbaniak i Tomasz Ulidowski. Do tej listy należy dołączyć panie Katarzynę Żur, Annę Cieśla,  Agnieszkę Figura, Krystynę Nowak, Małgorzatę Barabach i Katarzynę Kabza.