Piast Żmigród na poziomie III ligi występuje od sezonu 2013/2014. Przez pierwsze 3 lata rywalizował z zespołami z dwóch województw – dolnośląskiego i lubuskiego. W roku 2016 w wyniku reorganizacji przeprowadzonej przez Polski Związek Piłki Nożnej w miejsce dotychczasowych ośmiu grup III ligi utworzono cztery. Do „naszej” doszły drużyny z województw opolskiego i przede wszystkim z bardzo mocnego pod względem piłkarskim – śląskiego. Pomimo rosnących wymagań Piast dzielnie sobie radził, nie miał problemów z utrzymaniem. Teraz doszedł jeszcze jeden sportowy potentat – ROW 1964 Rybnik, który został założony w roku 1964 w wyniku fuzji dwóch innych klubów. W szczytowym okresie swojej działalności był wielosekcyjnym molochem. Szczególnie głośno było żużlowcach, którzy w latach sześćdziesiątych minionego wieku seryjnie zdobywali tytuły Mistrzów Polski, a nazwisko Antoniego Woryny starsi kibice pamiętają do dziś. Piłkarze nie chcieli być gorsi. Na piłkarskiej mapie coraz mocniej zaczęli zaznaczać swoją obecność. Pierwszy większy sukces osiągnęli w roku 1967 – awansowali do II ligi, a w następnym do pierwszej, czyli używając obecnej nomenklatury – do ekstraklasy. Na najwyższym poziomie z przerwami rybniczanie grali przez 7 lat. Po raz ostatni w sezonie 1976/1977, w którym Śląsk Wrocław okazał się najlepszy. Bilans: 198 meczów, w tym 50 wygranych, 65 remisów i 83 porażki. Bramki: 165 do 233. W tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy rybniczanie zajmują 44. miejsce. Na ekskluzywnej liście znajduje się 82 kluby. Ponadto raz byli finalistą Pucharu Polski oraz trzykrotnie reprezentowali Polskę w rozgrywkach europejskich (Pucharze Intertoto). Tak było kilkadziesiąt lat temu, a jak sobie radzili ROW (Energetyk ROW) w rozgrywkach mistrzowskich w ostatnich 10 sezonach.

Można powiedzieć, że nasz rywal w ostatnich latach to żelazny II-ligowiec, oczywiście z wyjątkiem sezonu 2013/2014. Jaka jest zatem siła obecnego zespołu ROW-u? Po spadku z II ligi w drużynie nastąpiły zmiany. Odeszło kilku zawodników, ale też kilku doszło, w tym dwóch doświadczonych graczy z bogatą przeszłością ekstraklasową:
- niespełna 34-letni Dawid Plizga – 223 mecze / 37 bramek w barwach GKS Katowice, Zagłębia Lubin, Jagiellonii Białystok, Górnika Zabrze i Termalicy Bruk-Bet Nieciecza,
- 31-letni Marcin Wodecki – 105 meczów / 13 bramek grając w Górniku Zabrze, Odrze Wodzisław i Podbeskidziu Bielsko-Biała.
Trenerem rybniczan jest Jacek Trzeciak, również znany z boisk ligowych, głównie jako gracz Polonii Bytom.
MECZE W SEZONIE 2019/2020
- Kolejka I / ROW – Ślęza Wrocław 1-1, bramka: Kamil Spratek
- Kolejka II / MKS Kluczbork – ROW 3-3, bramki: Jakub Kuczera, Przemysław Szkatuła i Radosław Dzierbicki
- Kolejka III / ROW – Górnik II Zabrze 3-1, bramki: Marcin Wodecki, Kamil Spratek i Przemysław Szkatuła.
Rybniczanie rozegrali także mecz rundy wstępnej Pucharu Polski. W Elblągu przegrali 1-2 z Olimpią. Jedynego gola uzyskał Dawid Plizga.

ROW 1964 Rybnik jest 44. klubem, z którym Piast zagra od momentu awansu do III ligi, piątym z przeszłością ekstraklasową, a zarazem najbardziej do tej pory utytułowanym. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że kolejna znana „firma” z dużego niemal 140 tysięcznego miasta – której kibicują liczni i przede wszystkim kulturalni kibice – zawita do małego pod względem liczby mieszkańców, a wielkiego pod względem sportowych ambicji Żmigrodu. Wszystkim, którzy przybędą w sobotnie popołudnie na ul. Sportową 13 życzymy miłego spędzenia wolnego czasu.
Jednocześnie przypominamy, że w przerwie spotkania odbędzie się zapowiadana licytacja atrakcyjnych przedmiotów, gadżetów. Będzie także możliwość nabycia cegiełek, każda wartości 10 złotych, a wszystko po to, by pomóc Maciejowi Badelowi dojść do pełnej sprawności po odniesionej kontuzji.
W tym materiale niewiele było o przygotowaniach Piasta do meczu. Zapewniamy, że piłkarze w spokoju pod kierownictwem Ediego Andradiny przygotowują optymalną formę na sobotę. Śledźcie naszą stronę, z pewnością jeszcze coś ciekawego ukaże się!

