ZWYCIĘSTWO DRUŻYNY MŁODZIKÓW U-13 W FINALE DOLNOŚLĄSKIM XX IGRZYSK LZS. MAREK MOSIEK NAJLEPSZYM BRAMKARZEM

Za niespełna 2 tygodnie (16 marca) rozpoczną się rozgrywki o mistrzostwo II Wrocławskiej Ligi Okręgowej Młodzików U-13. Zdziesiątkowany kadrowo zespół  Piasta z niemałymi trudnościami przygotowuje się do swojego pierwszego meczu z AP II Oleśnica. W tygodniu zawodnicy najczęściej trenują na Orliku, a w weekendy uczestniczą w turniejach halowych.

W niedzielę, 3 marca 2019 r. już po raz ostatni tej zimy Piast zagrał w hali, konkretnie w niedalekim Wińsku, gdzie odbył się FINAŁ DOLNOŚLĄSKI XX IGRZYSK LZS MIESZKAŃCÓW WSI I MIAST 2019 w PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ CHŁOPCÓW DO LAT 13. W turnieju wystąpiło 8 drużyn: SP Jerzmanki, SP 2 Lwówek Śląski, SP 3 Ścinawa, Polonia Środa Śl., SP Wojbórz, GLKS AP Marcinowice, SP Marcinkowice i Piast Żmigród, które zwycięsko przeszły kolejne szczeble rywalizacji: gminny, powiatowy i strefowy. Żmigrodzianie  reprezentowali Strefę VII obejmującą swoim zasięgiem powiaty: oleśnicki, milicki, trzebnicki i wołowski.

Pierwsza faza (eliminacyjna) turnieju w Wińsku odbywała się w systemie „każdy z każdym” w dwóch 4-zespołowych grupach, które powstały w drodze losowania. Najlepszy zespół z grupy „A” zagrał w pierwszym półfinale z 2. drużyną grupy „B”, natomiast w drugim półfinale spotkali się mistrz grupy „B” z wicemistrzem grupy „A”. Wygrani z w/w spotkań wystąpili w wielkim finale, natomiast przegrani w meczu o 3. miejsce. Mecze o dalsze miejsca: 5.: A3-B3; 7.: A4-B4. Wszystkie spotkania trwały 1×15 minut.

Jednym z faworytów Finału Dolnośląskiego była drużyna Piasta Żmigród. Faworyt stanął na wysokości zadania, nie zawiódł – wygrał w sposób niepodlegający żadnej dyskusji.

Mecze Piasta- faza grupowa

Piast – Polonia Środa Śl. 2-0, bramki: M. Targoni 1 i F. Żur 1. Zespół Polonii w roku 2018 występował w wyższych klasach rozgrywkowych niż Piast: wiosną w I lidze okręgowej, a jesienią szczebel niżej – w lidze II. Choćby z tego powodu nie byliśmy faworytem meczu inaugurującego nasz udział w turnieju w Wińsku. Szybko strzeliliśmy 2 bramki. Były okazje do wbicia kolejnych. Z biegiem upływających minut nasz animusz słabł. Więcej goli nie padło, ale wygraliśmy zasłużenie.

Piast – SP Wolbórz 6-2, bramki: K. Figura 2, M. Targoni 2, M. Łukawy 1 i F. Żur 1. Druga wygrana, tym razem w dużo wyższych rozmiarach. Niepotrzebnie straciliśmy dwie bramki

Piast – SP Jerzmanki 5-0, bramki: K. Figura 2, M. Targoni 2 oraz S. Ostromecki 1. Zdecydowana nasza przewaga. Mogliśmy wygrać wyżej. Nie tylko w tym meczu, ale również we wcześniejszych i późniejszych szwankowała skuteczność.

Faza finałowa – mecze o miejsca od 1. do 4.

1/2 FINAŁU: Piast – SP Marcinkowice 3-2, bramki: M. Łukawy 1, M. Targoni 1 oraz F. Żur 1. Nie wiedząc dlaczego, to był najtrudniejszy nasz mecz w turnieju. Początek bardzo dobry.  Łukawy i Żur strzelają gole. Prowadzimy 2-0. Przeważamy i … nagle w sprawnie do tej pory funkcjonującej maszynie coś się zacina. Popełniamy proste błędy, gra się nie klei. Przeciwnik wykorzystuje naszą niemoc – doprowadza do wyrównania. Czyżby finał nie dla Piasta? Nic z tych rzeczy. Filip Żur, po krótkim odpoczynku na ławce, wchodzi na plac gry, zdecydowanie atakuje przeciwnika z piłką, a chwilę później Maciej Targoni efektownym strzałem daje nam ponownie prowadzenie. Koniec emocji? Nie! Gramy nierówno. Dobre momenty przeplatamy słabszymi. Na szczęście mamy w bramce Marka Mośka, który kilka razy popisuje się efektownymi interwencjami. Jesteśmy w finale!

FINAŁ: Piast – SP 2 Lwówek Śląski 4-0. bramki: M. Targoni 2 oraz K. Figura 1 i S. Ostromecki 1. Zespół z Lwówka Śląskiego zasłużenie awansował do finału, prezentował we wcześniejszych meczach futbol na dobrym poziomie. Miał w swoim składzie kilku niezłych „grajków”, w tym, jak się później okazało MVP turnieju. Zapowiadał się więc ciężki bój o główne trofeum. I co? Z dużej chmury mały deszcz. Niespodziewanie zdominowaliśmy przeciwnika. Graliśmy swobodnie, a zarazem skutecznie. Zawodnicy Piasta (w tym rezerwowi) co rusz popisywali się efektownymi zagraniami indywidualnymi i udanymi akcjami zespołowymi. Wygraliśmy wysoko  i zasłużenie.   

Zawodnicy drużyny młodzików Piasta U-13, zwycięzcy turnieju w Wińsku

Stoją od lewej: Kamil Figura (rocznik 2007),Maciej Łukawy (2006), Marek Mosiek (2006), Filip Żur (2007), Szymon Ostromecki (2006) i Maciej Targoni (2006). Rząd dolny od lewej: Maciej Czamara (2007), Natalia Witkowska (2007), Tomasz Filiński (2008) i Sebastian Ulidowski (2006).

Bramki i asysty: Maciej Targoni: 8 bramek i 4 asysty, Kamil Figura: 5 bramek, Filip Żur: 3 bramki i 4 asysty, Maciej Łukawy: 2 bramki, Szymon Ostromecki: 2 bramki, Tomasz Filiński: 2 asysty.

PODSUMOWANIE:

Piast Żmigród wygrał turniej, w którym wystąpiły drużyny młodzików z każdego zakątka WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO. To niewątpliwie duży sukces żmigrodzian.  Warto podkreślić, że został osiągnięty w dobrym stylu. Spójrzmy na suche liczby. Zagraliśmy 5 meczów, wszystkie wygraliśmy, strzeliliśmy  20 bramek (średnio 4 w meczu), a straciliśmy zaledwie 4. Nasz golkiper Marek Mosiek został uznany  Najlepszym Bramkarzem. Można zadać pytanie – dlaczego, skoro drużyna Piasta dominowała w turnieju? Wydaje się, że o wyborze Marka przede wszystkim zadecydowała jego rewelacyjna postawa w spotkaniu półfinałowych. W innych występach nie miał za wiele pracy w działaniach stricte obronnych, natomiast dobrze sobie radził w ofensywnych. Statuetka MVP Turnieju powędrowała do zawodnika z Lwówka Śląskiego. Taka była decyzja organizatorów, ale równie dobrze nagrodę mógł otrzymać któryś z naszych graczy. A teraz spójrzmy na turniej w Wińsku bardziej pragmatycznie. Obsada nie powalała. Jednak, pomimo braku markowych wiele meczów stało na niezłym poziomie. W każdej drużynie był przynajmniej jeden, a często dwóch i więcej zawodników z dużymi umiejętnościami piłkarskimi. Reasumując – Mistrzostwo Dolnego Śląska Zrzeszenia LZS cieszy, ale zdajemy sobie sprawę, że nasi chłopcy, aby rozwijać się, muszą grać przeciwko zawodnikom i drużynom wyżej notowanym. Poprzeczka musi zawieszana coraz wyżej.

Marek Mosiek

Podczas ceremonii wręczenia nagród spiker pozytywnie wypowiedział się o naszych kibicach. Byli po prostu NAJLEPSI !!! Dziękujemy.